Tema med dekorativa och orientaliska mattor
Tema Orientaliska Mattor den 28 maj 2012
7002 Bachtiari
semiantik, 142x213
Såld: 2.100 kr
Såldes den 28 maj 2012 -
7011 Bao-tou/suiyan
Tidigt 1900-tal, 89x180
Såld: 2.500 kr
Såldes den 28 maj 2012 -
7004 Chanteh
Väskframsida, antik, Gashgai, 40x48
Såld: 1.100 kr
Såldes den 28 maj 2012
7013 Chuval
Yomut, semiantik, 81 x 116
Såld: 1.100 kr
Såldes den 28 maj 2012 -
7021 Esfahan
1900-talets början, 142x212
Såld: 8.100 kr
Såldes den 28 maj 2012 -
7008 Gashgai
Antik, 165x230
Såld: 2.000 kr
Såldes den 28 maj 2012
7014 Gashgai
Tidigt 1900-tal, 280x180, ställvis slitage
Såld: 8.400 kr
Såldes den 28 maj 2012 -
7020 Hadji-jalili
Täbriz, tidigt 1900-tal, 125x182
Såld: 1.100 kr
Såldes den 28 maj 2012 -
7009 Hästtäcke
Senneh, tidigt 1900-tal, 180x75
Såld: 1.700 kr
Såldes den 28 maj 2012
7001 Karabagh
Såld: 2.500 kr
Såldes den 28 maj 2012 -
7012 Kashan
Semiantik, 138x204
Såld: 2.600 kr
Såldes den 28 maj 2012 -
7006 Kerman
Antik, 54x108
Såld: 2.000 kr
Såldes den 28 maj 2012
7005 Parmattor
Kerman, antika, 55x54
Såld: 2.000 kr
Såldes den 28 maj 2012 -
7016 Ryamatta
Sverige, 1813, 129x190
Såld: 5.000 kr
Såldes den 28 maj 2012 -
7022 Teheran
Antik, 199x292
Såld: 20.000 kr
Såldes den 28 maj 2012